Članki in enciklopedije

Cink

Cink

Cink

Pomanjkanje cinka se pogosto pojavi pri ljudeh, ki uživajo prehrano z nizko vsebnostjo beljakovin in pri vegetarijanskem načinu prehranjevanja. Spoznajte cink in si preberite celoten opis...

Opis

Cink

Prednosti uživanja in vloga v telesu:

Cink je pomemben mineral, ki ga najdemo v vseh telesnih celicah. Je ključnega pomena za normalno delovanje imunskega sistema. Igra vlogo pri celični delitvi, rasti celic, celjenju ran in razgradnji ogljikovih hidratov.

Potreben je tudi za čutenje vonja in okusa. Izboljšuje delovanje inzulina, ključnega pomena pa je tudi za rast in razvoj v obdobju otroštva.

 

Pomanjkanje in simptomi:

Pomanjkanje cinka se pogosto pojavi pri ljudeh, ki uživajo prehrano z nizko vsebnostjo beljakovin in pri vegetarijanskem načinu prehranjevanja. Pogosti simptomi pomanjkanja so:

  • Pogoste okužbe,

  • izguba las,

  • slab apetit,

  • težave z občutkom za okus,

  • težave z občutkom za vonj,

  • kožne rane,

  • počasna rast in razvoj,

  • slabši vid v temi,

  • dolgotrajno celjenje poškodb.

 

Priporočen dnevni odmerek:

Otroci (1-3 let) potrebujejo dnevno 3,0 mg cinka.

Otroci (4-6 let) potrebujejo dnevno 5,0 mg cinka.

Otroci (7-9 let) potrebujejo dnevno 7,0 mg cinka.

Otroci (10-12 let) potrebujejo dnevno 7,0-9,0 mg cinka.

Otroci (13-14 let) potrebujejo dnevno 7,0-9,5 mg cinka.

Mladostniki (15-18 let): deklice potrebujejo dnevno 7,0 mg cinka, fantje pa 10,0 mg cinka.

Odrasli: ženske potrebujejo dnevno 7,0 mg cinka (nosečnice 10 mg, doječe matere 11 mg) moški pa 10,0 mg cinka.

 

Stranski učinki ali predoziranje:

Predoziranje s cinkom lahko povzroči nastanek trebušnih krčev, driske in bruhanja. Ti simptomi se najpogosteje pojavijo v 3 do 10 urah po predoziranju. Simptomi izginejo v kratkem času po prenehanju uživanja cinka. Prevelik vnos lahko vodi do pomanjkanja bakra ali železa.

Dober vir hranil:

Dober vir cinka so beljakovine živalskega izvora. Govedina, svinjina in jagnjetina vsebujejo večje količine cinka kot ribe.

Odličen vir cinka so tudi oreški, stročnice in kvas.

Sadje in zelenjava nista dober vir cinka, saj naše telo cinka iz rastlinskih beljakovin ne more uporabljati.

Najdemo ga tudi v večini multivitaminskih in mineralnih prehranskih dodatkov in v nekaterih zdravil, ki so na voljo brez recepta (pastile in pršila za nos).

 

Ali ste vedeli?

Cink ima pomembno vlogo pri proizvodnji hormonov, vključno s povečanjem ravni testosterona, ki ima pomembno vlogo tako v moškem, kot tudi v ženskem telesu. Vpliva na ženske spolne hormone, vpleten pa je tudi v nastanek in sproščanje jajčec znotraj in iz jajčnikov.

Nujno potreben je za proizvodnjo estrogena in progesterona pri ženskah. Gre za hormona, ki podpirata reproduktivno zdravje žensk. Previsoka ali prenizka raven estrogenov lahko povzroči težave z  menstruacijo, nihanje razpoloženja, pojav zgodnje menopavze, neplodnost in morda celo povečano tveganje za razvoj nekaterih vrst raka.

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.