Članki in enciklopedije

Zdravilni učinki divje ščetice (Dipsacus fullonum)

Zdravilni učinki divje ščetice (Dipsacus fullonum)

Zdravilni učinki divje ščetice (Dipsacus fullonum)

Divja ščetica se uporablja v tradicionalni kitajski medicini za naravno podporo jeter in ledvic. Pospešuje cirkulacijo ter skrbi za izgradnjo močnih kosti.

Opis

Divja ščetica je rastlina, ki raste v Evropi, Aziji, ZDA, Kanadi in drugod po svetu, kjer je značilno zmerno podnebje.


Korenine divje ščetice je potrebno izkopati pozno poleti ali zgodaj jeseni. Korenine narežemo in jih posušimo na neposredni sončni svetlobi. Zdravilni pripravki so narejeni iz posušenih korenin, lahko pa so tudi v surovi obliki, kuhani ali celo pečeni.


V tradicionalni kitajski medicini so mnenja, da divja ščetica poskrbi za zdravje jeter in ledvic. Korenina rastline je ostrega, grenkega okusa in pospešuje cirkulacijo, poleg tega pa skrbi za izgradnjo močnih kit in kosti.

Uporabljajo jo tudi za zdravljenje simptomov depresije, utrujenosti, obupa, apatije, občutka prazne notranjosti, omotice, zvonjenja v ušesih, motenj spomina, pozabljivosti in bolečin v spodnjem delu hrbta. Divja ščetica ima pozitiven učinek na delovanje debelega črevesa. Pomirja bolečino, uporablja pa se tudi za zdravljenje zlomov kosti.
 

  • Rastlina se v nosečnosti uporablja za pomirjanje hiperaktivnega ploda, pri katerem spodbuja počitek. Prav tako se uporablja za zdravljenje krvavitev v času nosečnosti in za lajšanje težav pri močnih menstruacijah.
  • Uporabi se lahko tudi za zdravljenje osteoporoze in osteopenije.
  • Zunanja uporaba divje ščetice je namenjena lajšanju bolečine, otekline, vnetja kože in odprtih ran.
  • Korenina divje ščetice je bila uporabljena za zdravljenje simptomov lymske borelioze, mnogi pa so jo uporabili tudi v času okrevanja.
  • Korenina divje ščetice vsebuje antibiotične spojine, ki pomagajo telesu, da se znebi bakterijskih vsiljivcev.
  • Že več kot sto let se rastlina uporablja za zdravljenje okužb mehurja. Približno toliko časa se uporablja za zdravljenje otečenih, razdraženih oči.
  • Deluje kot diuretik, kar pomeni, da iz telesa odvaja odvečno tekočino. Uporabite jo lahko tudi v namen razstrupljanja telesa, izboljšanje prebave in za zdravljenje diareje.
  • Divja ščetica je odlično zdravilo za odpravljanje aken.
  • Korenina rastline se nahaja v obliki kapsul, praškov, tablet, čajev, tinktur, uporabi pa se lahko tudi surova, kuhana ali pečena. Korenina vsebuje inulin, ki je pomemben za spodbujanje rasti probiotikov v debelem črevesu.

 

Priporočen dnevni odmerek znaša 6 – 20 gramov korenine na dan. Stranski učinki do sedaj še niso znani.

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.