Članki in enciklopedije

Gabez (Symphytum officinale)

Gabez (Symphytum officinale)

Gabez (Symphytum officinale)

Gabez ima zelo pestro zgodovino. Prvi je o njem pisal Dioskurid, antični grški botanični zdravnik, ki je dokumentiral uporabo gabeza pri zdravljenju vojske Aleksandra Velikega. Spoznajte gabez in si preberite celoten opis ...

Opis

Gabez

Latinsko ime:

Symphytum officinale

Uporabni del:

Korenina

Druga imena:

Navadni gabez, gavez, črni koren, opašica, skornik, svaljnik

 

Splošni opis in zgodovina:

Gabez je trajnica iz družine Boraginaceae. Ima črno korenino in z dlačicami prekrite liste, na katerih najdemo majhne, zvonasto oblikovane cvetove različnih barv. Cvetovi lahko imajo tudi črtast vzorec. Rastlina izvira iz Evrope. Raste v vlažnih in travnatih predelih, pogosto pa ga najdemo ob bregovih rek in jarkov. Zraste lahko tudi do višine dveh metrov.

Gabez ima zelo pestro zgodovino. Prvi je o njem pisal Dioskurid, antični grški botanični zdravnik, ki je dokumentiral uporabo gabeza pri zdravljenju vojske Aleksandra Velikega. 

Vrste gabeza, ki jih gojimo danes, so še vedno bodičaste, vendar ne tako zelo, kot so bile v preteklosti. Manj bodičasta sorta, ki je danes najpogosteje gojena sorta, je ruski gabez. V preteklosti je bil izjemno priljubljena rastlina v okrasnih vrtovih.

 

Raba v prehrani in uporaba:

Korenina gabeza v kombinaciji s korenino regrata in korenino cikorije uporabljamo kot kavni nadomestek, prav tako pa lahko iz korenine ali listov pripravimo tudi čaj in tinkturo.

 

Uporaba v zdravstvene namene:

Včasih je bil gabez zdravilo, ki so ga uporabljali predvsem Romi in podeželjska ljudstva, ima pa že zelo star ugled kot odlična pomoč pri zlomih. V zdravilnih knjigah se ga omenja tudi kot odličnega za notranje krvavitve in celjenje ran, vendar ne na odprtih ranah ali za uživanje, saj so gabezovi cvetovi vsebujejo hepatotoksične pirolizidinske alakaloide, ki so strupeni za jetra.

Gabez se že vrsto let uporablja za zdravljenje kožnih težav. Visoka vsebnost antioksidantov (med drugimi tudi vitamina C) prispeva k pospeševanju celjenja ran, zato je gabez pogosto sestavina krem in past, namenjenih zdravljenju kožnih težav. Hkrati tudi zmanjšuje bolečino po poškodbah ali po operaciji, saj vsebuje mnoge organske spojine, ki imajo analgetično delovanje. Poleg spojin z analgetičnim učinkom gabez vsebuje tudi protivnetne snovi, kot so tanini in saponini, ki lahko pomagajo pri lajšanju artritisa in protina.

Gabez vsebuje alantoin, snov, ki granulira in podpira tvorbo celic. Zato je primeren za zunanjo uporabo na: koži, oteklinah, izvinih, zmečkaninah, modricah, pri vnetju ven ter manjših vnetjih in glivičnih spremembah na koži.

Kot smo že omenili, gabez vsebuje tudi vitamin C – glavna vloga askorbinske kisline v telesu je proizvodnja belih krvnih celic, ki skrbijo za obrambo organizma pred okužbami.


Gabez izboljšuje stanje pri:

  • opeklinah,
  • modricah in zmečkaninah na koži,
  • vnetju ven, še posebej pri žilah, obremenjenih s strdki,
  • oteklinah in izvinih,
  • manjših vnetjih in prizadeti koži zaradi glivičnih sprememb.

 

Drobljene liste gabeza pustimo namakati v olivnem olju, da se sprostijo zdravilne učinkovine, ter nato namažemo na kožne spremembe, kot so izpuščaji – vendar ne na odprto rano ali poškodovano kožo. Pripravimo lahko obhladke, ki pomagajo zdraviti otekline, vnetja in rane: liste gabeza poparimo z vročo vodo in nato zmehčane liste zavijemo v čisto krpo. Še topel obhladek pritisnemo na poškodovano mesto.

 

Ali ste vedeli? Novejša dognanja:

Gabez vsebuje številne snovi, ki bi lahko preprečile razvoj raka. Čeprav je ta raziskava, je še vedno v zgodnjih fazah, morda prav gabez prinaša morebitni napredek v odkrivanju naravnih načinov zdravljenja raka.

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.