Članki in enciklopedije

Trpotec (Plantago lanceolata)

Trpotec (Plantago lanceolata)

Trpotec (Plantago lanceolata)

Trpotec je močan antiseptik in analgetik. Z njim si lahko pomagamo pri zastrupitvi s strupenim bršljanom in ugrizih žuželk ter drugih živali. Boljši učinek ima, če so listi, ki jih nanesemo neposredno na kožo, zdrobljeni. Spoznajte trpotec in si preberite celoten opis ...

Opis

Trpotec

 

Latinsko ime:

Plantago lanceolata

Uporabni del:

Nadzemni deli rastline

Druga imena:

/

 

Splošni opis in zgodovina:

Trpotec je rod rastlin, v katerega vključujemo kar 200 različnih vrst rastlin, ki lahko v višino zrastejo tudi do enega metra. Danes je najpogosteje v uporabi ozkolisti trpotec, ki ga poznamo tudi pod imenom suličasti trpotec. Je trajnica, ki jo pogosto najdemo ob gozdnih poteh in na travnikih. Cveti med aprilom in oktobrom, za uporabo v zdravstvene namene pa nabiramo vse nadzemne dele rastline (listi, cvetovi). Prepoznamo ga po značilnih suličastih listih, od koder je rastlina dobila tudi svoje ime.

Na zahodnem Norveškem rastlino poznajo že vse od zgodnjega neolitika, na tem območju pa je veljala tudi kot indikator paše. Iz rastline so pogosto pripravljali čaj kot zdravilo za kašelj, v tradicionalni avstrijski medicini pa je bila rastlina uporabljena za zdravljenje težav z dihali, kožo in pri soočanju z okužbami.

Tradicionalno so rastlino uporabljali kot zdravilo za sluznico. Protivnetne, antibakterijske in antioksidativne lastnosti trpotca so poznali že naši predniki, ki so rastlino pogosto uporabljali za zdravljenje mnogih zdravstvenih težav.

 

Raba v prehrani in uporaba:

Za zdravljenje okužbe sečil ali diareje si lahko pripravimo čaj iz trpotca. Potrebujemo 3 žlice trpotca in manjšo količino vrele vode, s katero prelijemo rastlinske delce. Pustimo stati 15 minut, nato pa čaj precedimo.

Obkladki, pripravljeni iz trpotca so namenjeni lajšanju bolečine, uporabimo pa jih lahko tudi za lajšanje opeklin in sicer tako, da jih s pomočjo povoja na opeklino pritrdimo za 12 ur.

Če trpotčeve liste prelijemo z olivnim oljem in pripravek pustimo stati 2 tedna, dobimo trpotčevo olje, ki ga lahko uporabimo za lajšanje pikov žuželk, umirjanje noric, ekcemov in dermatitisa, lajšanje opeklin in zdravljenje suhe kože.

Sveže, mlade liste lahko uporabimo za pripravo solat.

 

Uporaba v zdravstvene namene:

Trpotec je močan antiseptik in analgetik. Z njim si lahko pomagamo pri zastrupitvi s strupenim bršljanom in ugrizih žuželk ter drugih živali. Boljši učinek ima, če so listi, ki jih nanesemo neposredno na kožo, zdrobljeni.

Čaj je primeren za zdravljenje prehlada in gripe. Za pripravo čaja je najbolje uporabiti sveže liste trpotca.

Če v trpotčev čaj pomočimo čisto krpico in jo nato nanesemo na predel čela, lahko zanesljivo odpravimo tudi močnejši glavobol.

Trpotec ima pozitiven vpliv na kronično vnetje debelega črevesa.

Zeliščni čaj, pripravljen iz trpotca, je učinkovito sredstvo za odstranjevanje toksinov iz krvi.

 

Ali ste vedeli? Novejša dognanja:

S pomočjo trpotca lahko na naraven način lajšamo krče pri dojenčkih in otrocih.

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.