Članki in enciklopedije

Tiamin (vitamin B1)

Tiamin (vitamin B1)

Tiamin (vitamin B1)

Hujše pomanjkanje tiamina privede do bolezni, imenovane beriberi, ki se kaže z izgubo telesne teže, pojavi pa se lahko tudi mišična oslabelost. Spoznajte tiamin in si preberite celoten opis...

Opis

Tiamin (vitamin B1)

Prednosti uživanja in vloga v telesu:

Tiamin je eden izmed vitaminov B, ki sodelujejo v večini kemičnih reakcij v telesu. Njegova naloga je pomoč telesnim celicam pri spreminjanju ogljikovih hidratov v energijo. Glavna naloga ogljikovih hidratov je zagotavljanje energije telesu, zlasti možganom in živčnemu sistemu. Tiamin ima pomembno vlogo tudi pri krčenju mišic in pošiljanju živčnih signalov.

Brez zadostnih količin vitamina B1 v telesu tkiva ne morejo normalno delovati. Kot zanimivost naj omenimo, da je bil tiamin prvi vitamin iz skupine B, ki so ga odkrili znanstveniki. Prav to je tudi razlog, da ob črki B nosi tudi število 1.

 

Pomanjkanje in simptomi:

Pomanjkanje tiamina lahko povzroči šibkost, utrujenost, psihozo in težave z živci. Najpogosteje se pojavi pri ljudeh, ki uživajo prekomerne količine alkohola, saj alkohol otežuje absorpcijo vitamina B1 iz živil.

Hujše pomanjkanje tiamina privede do bolezni, imenovane beriberi, ki se kaže z izgubo telesne teže, pojavijo pa se lahko tudi mišična oslabelost, težave s sklepi in srčne aritmije.

Pri hudem pomanjkanju tiamina lahko pride celo do poškodb možganov (Korsakoffov sindrom in Wernickejeva bolezen).

 

Priporočen dnevni odmerek:

Otroci (1-3 let) potrebujejo dnevno 0,6 mg.

Otroci (4-6 let) potrebujejo dnevno 0,8 mg.

Otroci (7-9 let) potrebujejo dnevno 1,0 mg.

Otroci (10-12 let): deklice 1,0 mg dnevno, dečki pa 1,2 mg.

Otroci (13-14 let): deklice potrebujejo dnevno 1,1 mg, dečki pa 1,4 mg.

Mladostniki (15-18 let): deklice potrebujejo dnevno 1,0 mg , fantje pa 1,3 mg.

Odrasli: ženske potrebujejo dnevno 1,0 mg (nosečnice 1,2 mg, doječe matere 1,4 mg) moški pa 1,1-1,3 mg.

 

Stranski učinki ali predoziranje:

Predoziranje s tiaminom je izjemno redek pojav, kaže pa se s simptomi, kot so mrzlica, otekline, živčnost, povišan srčni utrip in pojav alergij.

 

Dober vir hranil:

Tiamin najdemo predvsem v:

  • Kruhu, žitih, rižu, testeninah in moki,

  • govejih jetrih in svinjini,

  • mleku,

  • jajcih,

  • stročnicah in grahu,

  • oreških in semenih,

  • mlečnih izdelkih,

  • sadju in zelenjavi.

 

Ali ste vedeli?

Tiamin nas lahko zaščiti pred nastankom bolezni srca. Sodeluje pri proizvodnji acetilholina v nevrotransmiterjih. Le-ta je odgovoren za prenos sporočil med živci in mišicami, zagotavlja pa tudi pravilno delovanje srca. Iz tega razloga lahko pomanjkanje tiamina v telesu povzroči tudi srčne aritmije. V eni izmed opravljenih študij so ljudje, ki so trpeli zaradi kongestivnega srčnega popuščanja, po sedmih dneh intravenoznega apliciranja tiamina opazili znatne izboljšave, spremembe pa so bile opazne tudi pri preiskavi, imenovani elektrokardiografija.

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.