Članki in enciklopedije

Lutein

Lutein

Lutein

Študije kažejo, da nizke ravni luteina v krvi prispevajo k zadebelitvi arterij, kar povečuje tveganje za razvoj ateroskleroze in zamašitev karotidnih arterij. Spoznajte lutein in si preberite celoten opis...

Opis

Lutein

Prednosti uživanja in vloga v telesu:

Lutein se imenuje karotenoidni vitamin, povezujemo pa ga z vitaminom A in z beta karotenom. V telesu se najbolje absorbira takrat, kadar ga vanj vnesemo v kombinaciji s obrokom, ki vsebuje veliko maščob.

Je torej eden izmed dveh glavnih karotenoidov, ki jih najdemo kot barvna pigmenta v človeškem očesu (mrežnica in makula). Smatramo, da deluje kot svetlobni filter in ščiti očesna tkiva pred poškodbami, ki jih povzroča sončna svetloba.

Deluje tudi kot antioksidant, ki naše celice ščiti pred poškodbami, povzročenimi zaradi delovanja prostih radikalov. Za lažje razumevanje jih lahko opredelimo kot junake, ki nas ubranijo pred zlobneži.

 

Pomanjkanje in simptomi:

Znanstveniki pomanjkanje luteina v našem telesu povezujejo s povečanim tveganjem za razvoj raka dojk, prostate, debelega črevesa in materničnega vratu, pa tudi s povečanim tveganjem za razvoj sladkorne bolezni tipa 2. Nekateri strokovnjaki so prepričani, da pomanjkanje luteina v našem telesu povzroči nastanek Alzheimerjeve bolezni in vaskularne demence.

 

Priporočen dnevni odmerek:

Priporočen dnevni odmerek luteina za zdrave odrasle osebe je 10 ali več mg dnevno. To količino luteina lahko v telo vnesemo z uživanjem zdrave prehrane in živil, ki vsebujejo lutein. Večje količine morajo v telo vnesti posamezniki s poškodbami oči in slabšim vidom, s prebavnimi motnjami in starejši ljudje.

 

Stranski učinki ali predoziranje:

Lutein je povsem varen za uporabo tudi v obliki prehranskih dopolnil. Uživamo ga lahko v dokaj velikih odmerkih, pa se kljub temu ne bomo soočili z neželenimi stranskimi učinki. Običajno ljudje uživajo odmerke do 15 mg dnevno popolnoma brez neželenih stranskih učinkov. Kljub temu pa je pomembno, da se noseče ženske pred pričetkom jemanja dodatkov z luteinom posvetujejo z osebnim zdravnikom.

 

Dober vir hranil:

Lutein najdemo v naslednjih živilih:

  • Ohrovt,

  • repa,

  • špinača,

  • brokoli,

  • koruza,

  • zeleni fižol,

  • jajca,

  • pomaranče,

  • papaja.

 

Ali ste vedeli?

Lutein nam lahko pomaga zmanjšati tveganje za nastanek srčnih bolezni in možganske kapi. Tako kot pri predhodno opravljenih študijah, ki kažejo potencialne učinke luteina za zaščito pred rakom, tudi za kardiovaskularna obolenja strokovnjaki niso povsem prepričani, na kakšen način nam je lahko lutein v pomoč. Ker ima lutein protivnetne in antioksidativne lastnosti, nas pred boleznimi srca najverjetneje zaščiti na podlagi zaviranja vnetij, ki so osnovni vzrok za razvoj koronarne srčne bolezni.

Študije kažejo, da nizke ravni luteina v krvi prispevajo k zadebelitvi arterij, kar povečuje tveganje za razvoj ateroskleroze in zamašitev karotidnih arterij, kar lahko povzroči tudi srčne napade.

 

Copyright © 2012 - 2025 | Be Healthy d.o.o.