Članki in enciklopedije

Niacin (vitamin B3)

Niacin (vitamin B3)

Niacin (vitamin B3)

Uživanje večjih količin niacina lahko zmanjša raven slabega (LDL holesterola) v krvi, prav tako pa prispeva k povečanju dobrega (HDL holesterola). Spoznajte niacin in si preberite celoten opis...

Opis

Niacin (vitamin B3)

Prednosti uživanja in vloga v telesu:

Niacin ali vitamin B3 je eden izmed osmih vitaminov B. Poznamo ga tudi kot nikotinsko kislino. Vsi vitamini iz skupine B pomagajo našemu telesu, da pretvori hrano v »gorivo« (glukozo), ki jo telo porablja za proizvodnjo energije. Skupino vitaminov B imenujemo tudi B kompleks, potreben pa je za ohranjanje zdravih jeter, kože, las, oči in za pravilno delovanje živčnega sistema.

Niacin pomaga telesu, da v nadledvičnih žlezah in drugih delih telesa proizvaja različne spolne in stresne hormone. Pomaga izboljšati cirkulacijo in zavira vnetje.

Vsi vitamini iz skupine B so topni v vodi, kar pomeni, da jih naše telo ne shranjuje.

 

Pomanjkanje in simptomi:

Pomanjkanje niacina se v razvitem svetu pojavi zelo redko, saj z običajno prehrano v telo vnesemo zadostne količine. Glavni vzrok za pomanjkanje niacina je alkoholizem. Simptomi pomanjkanja vključujejo:

  • Preobčutljivost,

  • utrujenost,

  • bruhanje,

  • slabšo cirkulacijo,

  • depresijo.

Hudo pomanjkanje lahko povzroči bolezen, imenovano pelagra. Zanjo je značilna razpokana, luskasta koža, pojavita pa se lahko tudi diareja in demenca. Bolezen se zdravi z uživanjem uravnotežene prehrane in z niacinskimi dodatki.

 

Priporočen dnevni odmerek:

Otroci (1-3 let) potrebujejo dnevno 7 mg.

Otroci (4-6 let) potrebujejo dnevno 10 mg.

Otroci (7-9 let) potrebujejo dnevno  12 mg.

Otroci (10-12 let): deklice potrebujejo dnevno 13 mg, dečki pa 15 mg.

Otroci (13-14 let): deklice potrebujejo dnevno 15 mg, dečki pa 18 mg.

Mladostniki (15-18 let): deklice potrebujejo dnevno 13 mg , fantje pa 17 mg.

Odrasli: ženske potrebujejo dnevno 13 mg (nosečnice 15 mg, doječe matere 17 mg) moški pa 15-17 mg.

 

Stranski učinki ali predoziranje:

V izjemno visokih odmerkih je lahko niacin tudi strupen. Temu se izognemo, če uživamo prehranska dopolnila v odmerkih, navedenih na embalaži.

 

Dober vir hranil:

Najboljši prehranski viri vitamina B3 so:

  • Rdeča pesa,

  • pivski kvas,

  • goveja jetra in ledvice,

  • ribe (losos, mečarica, tuna),

  • sončnična semena,

  • arašidi.

 

Ali ste vedeli?

Niacin nam lahko pomaga pri zdravljenju sladkorne bolezni in pri odpravljanju visoke ravni sladkorja v krvi. Večina bolnikov s sladkorno boleznijo lahko učinkovito nadzira ravni sladkorja s pomočjo niacina.

Uživanje večjih količin niacina lahko zmanjša raven slabega (LDL holesterola) v krvi, prav tako pa prispeva k povečanju dobrega (HDL holesterola), kar preprečuje nastanek ateroskleroze.

Kot član skupine vitaminov B nam niacin pomaga pri normalnem delovanju prebavnega sistema, saj spodbuja zdrav apetit, ogromno pa prispeva tudi k pravilnemu delovanju živčnega sistema in k ohranjanju lepe kože.  

 

Copyright © 2012 - 2025 | Be Healthy d.o.o.