Članki in enciklopedije

Selen

Selen

Selen

Selen ima pomembno vlogo pri proizvodnji ščitničnega hormona, dokazano pa je, da imajo ženske z višjimi nivoji selena v telesu redkeje težave s ščitnico. Spoznajte selen in si preberite celoten opis...

Opis

Selen

Prednosti uživanja in vloga v telesu:

Selen je mineral z antioksidativnim delovanjem. Naravno je prisoten v tleh, pojavlja se tudi v nekaterih živilih, v vodi pa ga najdemo v izjemno majhnih količinah. Je zelo pomemben mineral za človeško telo, saj povečuje imuniteto, sodeluje v antioksidativni dejavnosti in igra ključno vlogo pri ohranjanju zdrave presnove.

Njegovo sposobnost krepitve delovanja imunskega sistema pripisujemo antioksidativnemu delovanju in vplivu na kakovost krvnega obtoka, saj na tak način selen povečuje odpornost telesa proti boleznim in stresu.

 

Pomanjkanje in simptomi:

Pomanjkanje selena je pri zdravih ljudeh zelo redek pojav. Pogosteje pride do pomanjkanja pri posameznikih s hudo okvaro črevesne funkcije, pri prehranjevanju na parenteralni način, pri starejših ljudeh (nad 90 let) in pri bolnikih, ki so imeli operacijo na gastrointestinalnem traktu.

Ker je selen nujno potreben za pretvorbo ščitničnega hormona tiroksina v njegovo bolj aktivno obliko, imenovano trijodtironin, se lahko pojavijo simptomi hipotiroidizma, vključno z utrujenostjo in duševnimi težavami.

 

Priporočen dnevni odmerek:

Otroci (1-3 let) potrebujejo dnevno 10-40 µg.

Otroci (4-6 let) potrebujejo dnevno 15-45 µg.

Otroci (7-9 let) potrebujejo dnevno 20-50 µg.

Otroci (10-12 let) potrebujejo dnevno 25-60 µg.

Otroci (13-14 let) potrebujejo dnevno 25-60 µg .

Mladostniki (15-18 let) potrebujejo dnevno 30-70 µg.

Odrasli potrebujejo dnevno 30-70 µg.

 

Stranski učinki ali predoziranje:

Visoke koncentracije selena v krvi lahko privedejo do selenoze (zastrupitve). Pojavijo se lahko gastrointestinalne težave, izguba las, bele lise na nohtih, utrujenost in razdražljivost. Predoziranje se pogosteje pojavlja pri posameznikih, ki živijo na območjih z velikimi količinami selena v zemlji in vodi, dokumentirano pa je bilo tudi pri ljudeh, ki so uživali prevelike količine prehranskih dopolnil z vsebnostjo selena. Takšna dopolnila sicer niso zdravju nevarna, vendar pa je potrebno upoštevati navodila, zapisana na embalaži.

 

Dober vir hranil:

Selen vsebujejo nekatera živila, vendar pa je potrebno poudariti, da se lahko med predelavo (zlasti na visokih temperaturah) selen tudi uniči. Najboljši viri minerala so:

  • Brazilski oreški,

  • jajca,

  • sončnična semena,

  • rdeči okun,

  • tuna,

  • piščančje prsi,

  • losos,

  • puran,

  • chia semena,

  • gobe.

 

Ali ste vedeli?

Selen nam lahko pomaga preprečiti nastanek kardiovaskularnih obolenj, težav s ščitnico in upad kognitivnih funkcij. Prehranska dopolnila z vsebnostjo selena preprečujejo nastanek oksidativnih sprememb lipidov ali maščob v telesu, s čemer preprečujejo nastanek vnetja in zmanjšujejo tveganje za nastanek krvnih strdkov. Pomembno vlogo ima tudi pri proizvodnji ščitničnega hormona, dokazano pa je, da imajo ženske z višjimi nivoji selena v telesu redkeje težave s ščitnico.

 

Copyright © 2012 - 2025 | Be Healthy d.o.o.