Članki in enciklopedije

Šipkovo olje (Rosa canina)

Šipkovo olje (Rosa canina)

Šipkovo olje (Rosa canina)

Šipkovo olje se v kožo hitro absorbira, jo oskrbi z vlago in na njeni površini ustvari zaščitno pregrado, ki pomaga preprečevati nastanek dehidracije. Spoznajte šipkovo olje in si preberite celoten opis...

Opis

Šipkovo olje

Šipkovo olje se pridobiva iz:

Ime rastline:

Navadni šipek

Latinsko ime rastline:

Rosa canina

Druga imena za olje:

Olje šipkovih semen

 

Splošni opis rastline in postopek pridelave:

Navadni šipek je grmovnica, ki jo uvrščamo v družino rožnic. V višino lahko doseže tudi do 3 metre. V resnici gre za divjo vrtnico, v domačem zdravilstvu pa se uporabljajo predvsem njeni plodovi. Gre za orešek škrlatne barve, ki ga imenujemo šipkova jagoda.

Šipkovo olje se pridobiva iz šipkovih jagod. Najpogostejši način pridobivanja šipkovega olja je hladno stiskanje plodov, pri katerem ne uporabljamo topil in tako ohranjamo vse hranilne snovi v šipkovih jagodah v prvotni obliki.

Olje vsebuje beta-karoten in esencialne maščobne kisline, kot sta omega-6 ali linolna kislina in omega-3 ali linolenska kislina.

Prepoznamo ga po značilnem gozdnem vonju, ki ga mnogi ljudje opišejo kot vonj po lesu. Barva je lahko rumenkasta, zlata ali oranžno-rdeča, odvisna pa je od načina pridelave olja. Kvalitetno hladno stiskano olje je zlate ali oranžno-rdeče barve, slabšo kvaliteto olja pa lahko prepoznamo po svetlejši barvi.

 

Uporaba olja:

Šipkovo olje je pogosto dodano izdelkom za nego kože. Običajno se uporablja za zdravljenje različnih kožnih stanj, kot sta dermatitis in ekcem, za zrelo in opečeno kožo ter za odpravljanje gub. V kožo se hitro absorbira, jo oskrbi z vlago in na njeni površini ustvari zaščitno pregrado, ki pomaga preprečevati nastanek dehidracije.

 

Recepti:

Za kremo iz šipkovega olja potrebujemo:

  • Žlico in pol šipkovega olja,
  • 2 žlici in pol čebeljega voska,
  • 5 žlic in pol jojobinega ali olivnega olja,
  • ¼ žličke olja vitamina E ali prah iz ene kapsule z vitaminom E.

 

Pričnemo s taljenjem čebeljega voska, ki mu (ko se popolnoma stopi) dodamo nosilno olje po lastni izbiri (priporočamo uporabo jojobinega ali olivnega olja). Odstranimo s toplote, dodamo šipkovo olje in vitamin E ter vse skupaj dobro premešamo. Mešanico prelijemo v pripravljeno posodo in jo dobro zapremo. Pred uporabo počakamo, da se ohladi in strdi. Uporabimo jo lahko za nego pomlajevanje kože na obrazu, vratu in rokah, primerna pa je tudi za zmanjševanje opaznosti brazgotin, strij in drobnih gub.

 

Ali ste vedeli? Novejša dognanja:

Šipkovo olje je bogato z esencialnimi maščobnimi kislinami, ki nam lahko pomagajo pri regeneraciji kože, na tak način pa nam lahko pomaga tudi pri odpravljanju kožnega ekcema, ki lahko dandanes prizadene tudi otroke. Maščobne kisline izboljšujejo prožnost kože in njeno prepustnost. Pri tem igra pomembno vlogo tudi vitamin A, zaradi vsebnosti katerega lahko šipkovo olje uporabimo tudi za odpravljanje suhega in srbečega lasišča.

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.